O safíru

Safíry jsou ve šperkařství velmi vyhledávanými drahokamy. Patří mezi nejtvrdší drahé kameny na světě, na Mohsově stupnici mají číslo 9 a spolu se smaragdem a rubínem tvoří tzv. velkou trojku. Po diamantech se jedná o nejvzácnější a nejcennější drahé kameny

Safír je druh minerálu zvaného korund, svůj název získal z hebrejského Sappire, což znamená modrý

Právě s modrou barvou máme tyto kameny nejčastěji spojené, můžeme se však setkat se i žlutými, růžovými, zelenými a fialovými

Safír

I modré safíry oplývají širokým spektrem odstínů. Některé přírodní kameny mají méně intenzivní barvu a proto se často upravují žíháním. Taková úprava způsobí zvýraznění barev. Ceněné jsou však přirozeně intenzivní barvy safírů.

Oválný safír

Kromě modrých safírů jsou nejcennější Padparascha safíry, které mají lososově červenou barvu. Název Padparascha v překladu znamená lotosový květ. Pokud mají tyto safíry více karátů jedná se o investiční kameny. Hlavním nalezištěm těchto vzácných kamenů je Srí Lanka.

Další  naleziště přírodních safírů najdeme v Thajsku, Laosu, Austrálii, Indii a třeba v Madagaskaru.

Stejně jako širokou škálu barev mají tyto drahokamy i širokou škálu tvarů. Nejcennější jsou safíry oválné. Další časté jsou tvary fancy a emeraldové brusy. Méně kvalitní safíry mívají tvar kabošon

Brusy safíru

Díky svým unikátním vlastnostem, jako je např. vysoká tvrdostodolnost vůči vysokým teplotám, jsou safíry používané v průmyslu. Pro tyto účely se využívají uměle vyrobené kameny. V běžném životě se s nimi můžeme setkat např. na sklíčkách u náramkových hodinek nebo u displejů mobilních telefonů.

U nás ve Zlatnickém domě se safíry také těší velké oblíbě. Safíry světlých barev jako např. růžové či žluté, vsazujeme převážně do zlatých zásnubních prstenů. Modré kameny pak zdobí nejčastěji prsteny nebo náušnice. Šperk s modrým safírem může být skvělým darem a poděkováním za narození chlapečka, naopak s růžovým kamenem potěší určitě novopečenou maminku holčičky.

Prsten se safírem

Ve Zlatnickém domě máme v nabídce obrovský výběr safírů různých barev i tvarů. Pokud toužíte po jedinečném šperku se vzácným drahokamem, neváhejte nás navštívit, pomůžeme vám zhmotnit vaší představu. :)

FOX store na Youtube FOX store na Instagramu