Nastavení cookies
Hotovo Přijmout vše

Zlatnictví FOX Plzeň Plaza - O safíru

O safíru

Safíry jsou ve šperkařství velmi vyhledávanými drahokamy. Patří mezi nejtvrdší drahé kameny na světě. Na Mohsově stupnici mají číslo 9 a spolu se smaragdem a rubínem tvoří tzv. velkou trojku. Po diamantech se jedná o nejvzácnější a nejcennější drahé kamenySafír je druh minerálu zvaného korund, svůj název získal z hebrejského Sappire, což znamená modrý.

Safír má měrnou hmotnost 4,00. Index lomu 1,76 - 1,78 a dvojlom 0,008. Index lomu (RI), měřený refraktometrem, je ukazatelem množství paprsků světla ohnutých minerálem. Dvojlom je rozdíl mezi minimálním a maximálním RI.  Když je dvojlom vysoký, světelné paprsky se odrážejí od různých částí hřbetu kamene a při pohledu skrz přední fasetu způsobují zdvojnásobení zadních faset.

Většina drahokamů má krystalickou strukturu. Krystaly mají roviny symetrie a jsou rozděleny do sedmi symetrických systémů. Počet os, jejich délka a úhel k sobě určují systém, do kterého krystal patří. Drahokamový modrý safír je klasifikován jako mající tridiagonální krystalickou strukturu, protože má tři roviny symetrie a čtyři osy. Tři osy jsou ve stejné rovině v úhlu 60 stupňů. Čtvrtá osa je kolmá a nerovnoměrná k ostatním třem. Forma safírových krystalů závisí na rozmanitosti a lokalitě. Safíry mohou mít nerovnoměrnou nebo konvekční zlomeninu, ale žádné skutečné štěpení. Množství světla odráženého na povrchu drahokamu je jeho lesk. Modré safíry mají sklovitý (sklovitý) lesk na rozdíl od voskového, mastného nebo pryskyřičného lesku jiných kamenů.

S modrou barvou máme tyto kameny nejčastěji spojené, můžeme se však setkat také se žlutými, růžovými, zelenými a fialovými odstíny.

 

Safír

Nabídka safírů

Barva je nejdůležitějším faktorem pro určování hodnoty modrého safíru. Ve skutečnosti je barva modrého safíru důležitější než jeho jasnost. Safíry jsou zřídka úplně čisté a dokonce i velmi drahé kameny mohou mít mírné nedostatky. Drobné rozdíly v barvě mohou způsobit velké rozdíly v ocenění. Jemné volné kameny dobré barvy a čistoty jsou vždy vzácné a cenné. Nejlepší jsou vysoce nasycené střední nebo středně tmavě modré tóny.

Tradiční zahřívání rubínů a safírů je široce využívané a jedná se o akceptovaný proces zlepšování průhlednosti a barvy kamenů. Techniky sahají od jednoduchého házení drahokamů do ohně, který má být uvařen, až po využití sofistikovaných elektrických nebo plynových pecí při specifických tlacích a atmosférických podmínkách. Ošetření je trvalé a zahřáté kameny nevyžadují zvláštní péči.

Nové úpravy, které se využívají k výrobě modrých, růžových, oranžových a žlutých safírových kamenů, jsou kontroverznější. Toto nové ošetření je proces tepelné difúze, který je stabilní a může nebo nemusí úplně proniknout do kamene. Barva se dosáhne procesem, který zahrnuje přidání cizích prvků k dosažení požadované změny barvy. Od počátku dvacátého století se syntetické safíry vyráběly metodou plamenové fúze.

Vzhledem k množství nových ošetření a syntetických přípravků doporučujeme zakoupit u prodejce, který může nechat váš safír certifikovat nezávislou gemologickou laboratoří.

Oválný safír

Kromě modrých safírů jsou nejcennější Padparascha safíry, které mají lososově červenou barvu. Název Padparascha v překladu znamená lotosový květ. Pokud mají tyto safíry více karátů jedná se o investiční kameny. Hlavním nalezištěm těchto vzácných kamenů je Srí Lanka.

Safíry jiné než modré, růžové, žluté, zelené a oranžové safír se nazývají přírodní barevný safír. Červené odstíny jsou výsledkem stop chromu. Čím větší je koncentrace oxidů, tím hlubší je barva.

Další  naleziště přírodních safírů najdeme v Thajsku, Laosu, Austrálii, Indii a v Madagaskaru. Madagaskarské modré safíry jsou svým vzhledem, kvalitou a materiálem podobné těm ze Srí Lanky.

Stejně jako širokou škálu barev, mají tyto drahokamy i širokou škálu tvarů. Nejcennější jsou safíry oválné. Další časté jsou tvary fancy a emeraldové brusy. Hvězdné safíry jsou vyříznuty do tvaru caboshon, aby se vyvinul a správně zobrazil hvězdný efekt. Vlákna nebo vláknité dutiny ve hvězdném safíru odrážejí světlo, které způsobuje, že se hvězda objeví v kameni.
 

Brusy safíru

Nabídka safírů

Díky svým unikátním vlastnostem, jako je např. vysoká tvrdost a odolnost vůči vysokým teplotám, jsou safíry používané v průmyslu. Pro tyto účely se využívají uměle vyrobené kameny. V běžném životě se s nimi můžeme setkat např. na sklíčkách u náramkových hodinek nebo u displejů mobilních telefonů.

U nás ve Zlatnickém domě se safíry těší velké oblíbě. Safíry světlých barev jako např. růžové či žluté, vsazujeme převážně do zlatých zásnubních prstenů. Modré kameny pak zdobí nejčastěji prsteny nebo náušnice. Šperk s modrým safírem může být skvělým darem a poděkováním za narození chlapečka, naopak s růžovým kamenem potěší určitě novopečenou maminku holčičky.

Prsten se safírem

Ve Zlatnickém domě máme v nabídce obrovský výběr safírů různých barev i tvarů. Pokud toužíte po jedinečném šperku se vzácným drahokamem, neváhejte nás navštívit, pomůžeme vám zhmotnit vaší představu. :)

Nabídka safírů

Provozováno na systému Ebenit - Tvorba webu a eshopu.
STATUS_IS__APP_RUNNING