Nastavení cookies
Hotovo Přijmout vše

Jak pečovat o šperky - aby vaše šperky stále zářily

Zlaté, stříbrné i jiné šperky mají společnou vlastnost - jsou vyrobeny z materiálů, které lze poškodit mechanicky či nevhodným skladováním.

Zlato a stříbro jsou kovy poměrně měkké a vůči vrypu méně odolné, než ocel. Čím lesklejší je povrch, tím je snažší jej poškodit. To platí i u leštěné oceli. Zajímavostí je, že i běžným nošením se zlato odírá. Lidstvo tak ročně přijde v součtu o několik tun zlata, které se rozptýlí třením na mikročástice, které kvůli jejich velikosti již nelze sbírat, ani nalézt.

Šperky slouží jako ozdoba či doplněk, neměly by proto být extrémně namáhány. Leštěné plochy jsou náchylnější na oděr, protože je vryp více vidět. Se šperky byste proto neměli vykonávat mechanickou práci. Časté nošení šperku vede k působení kůže na materiál a ten způsobuje především oxidaci.

Kovy jsou také náchylné vůči různým chemickým vlivům, používání některých saponátů může jejich povrch nezvratně poškodit. Časté máčení ve vodě zvyšuje riziko i projev oxidace.

Oxidace je proces, při kterém se molekuly kyslíku vážou k molekulám kovu. U železa je oxidací rez (koroze), například u mědi je to takzvaná měděnka, zelený povlak na povrchu. Každý kov oxiduje, liší se však projevem. Zlato a stříbro oxidací ztmavnou.

Nejšetrnějším způsobem odstranění oxidace je čištění ultrazvukem, které vám rádi provedeme i na počkání. Náročnější způsob čistění se provádí v lázni s jemnými kovovými granulemi, které se dostanou i do komplikovanějších záhybů.

Mechanické leštění povrchů provádíme u šperků, kde není aplikována povrchová úprava. Při mechanickém leštění dochází k nepatrnému úbytku materiálu a tenká vrstva na povrchu šperku jej nemusí vydržet. Leštění proto doporučujeme provádět výjimečně či v případech, kdy je výrazně povrch šperku oděrem poškozen.

Šperky doporučujeme skladovat v suchu, ideálně se stálou teplotou. V případě extrémně vzácných šperků či potřebě připravit výstavu unikátních klenotů nás, prosíme, kontaktujte.

Provozováno na systému Ebenit - Tvorba webu a eshopu.
STATUS_IS__APP_RUNNING