Nastavení cookies
Hotovo Přijmout vše

Pravost a nepravost safírů a čeho se vyvarujte

  • Rozlišení mezi skutečnými a falešnými safíry je obtížné, neboť syntetické a přírodní safíry sdílejí identické fyzikální a chemické charakteristiky. Klíčové je proto v mikroskopu určit, jakým způsobem se každý krystal vyvíjel. Tento proces je identifikován pomocí vrstevnatých struktur, známých jako růstové zóny nebo vrstvičky.

  • Zatímco vrstvy přírodních kamenů jsou pravidelné a následují strukturu krystalových rovin, vrstvy syntetických korundů mají obloukovitý tvar.

  • Přírodní kameny vždy obsahují mikroskopické vrostlice a uzavřeniny, zatímco syntetické kameny mohou mít uzavřeniny vzniklé kvůli nedokonalé krystalizaci, ale nikdy neobsahují krystalické inkluze.
  • V přírodních safírech se vady obvykle nacházejí nepravidelně, zatímco v syntetických safírech jsou symetrické a různě velké bublinky plynů, zpravidla mikroskopické. Je důležité si uvědomit, že v přírodních kamenech mohou často existovat kapalné uzavřeniny, které někdy mohou připomínat vzduchové bubliny v syntetických kameních, což může být zavádějící při rozlišování.

Zde je přírodní vzácný Cejlonský royal safír. Inkluze jsou rozeznatelné pod lupou už od 10x zvětšení. Zde jsou vidět malé jehličky, kterým se také říká hedvábí a jsou charakteristické pravě pro tyto Cejlonské vzácné safíry. Královský safír exponenciálně roste na ceně a svému majiteli se tak rychle hodnotí.

Zde je syntetický safír, vyrobený uměle, který byl vmíchán mezi přírodní a pouhým okem toto majitel nemohl rozpoznat. Bohužel hodnota tohoto safíru je minimální.

Zde vidíme přírodní zahřívaný safír. Jedná se o běžný postup k dosažení krásnější barvy korundu.

Zde jsou charakteristické vrostlice pro safír z naleziště Madagaskaru. Díky příliš tmavé barvě, ale nejsou tak vzácné, jako ty Cejlonské.

Toto je syntetický rubín, pěstovaný v laboratořích. Zde je vidět pravidelná syntetická růstová vrstva v korundu stáčejicí se do oblouku.

Zde je vzácný Cejlonský nezahřívaný safír, nabízený také zde na eshopu ve Zlatnickém domě.

Mohlo by vás také zajímat: Kritéria kvality přírodních safírů

Provozováno na systému Ebenit - Tvorba webu a eshopu.
STATUS_IS__APP_RUNNING