Nastavení cookies
Hotovo Přijmout vše

Pravost a nepravost safírů a čeho se vyvarujte

  • Rozpoznat pravé a nepravé safíry je dosti nesnadné, protože syntetické a přírodní safíry mají stejné fyzikální a chemické vlastnosti. Proto je důležité v mikroskopu zjistit jakým způsobem jednotlivý krystal rostl. To poznáme podle růstových vrstviček neboli zón.
  • Zatímco vrstvičky přírodních kamenů jsou rovné a odpovídají krystalovým rovinám, vrstvy syntetických korundů jsou obloukovité.
  • Přírodní kameny obsahují vždy nějaké mikroskopické vrostlice a uzavřeniny. Naproti tomu v syntetických kamenech mohu být uzavřeniny způsobené nedokonalou krystalizací, nikdy však inkluze krystalické.
  • Zatímco kazy v přírodních safírech bývají nepravidelně umístěné, v syntetických se naopak vyskytují symetricky a různě velké (většinou pouze mikroskopické) bublinky plynů. Dávejte si pozor, kdy v přírodních kamenech mohou být poměrně často kapalné uzavřeniny. Někdy také podobné vzduchovým bublinkám  syntetických kamenů (nebezpečí záměny).

Zde je přírodní vzácný Cejlonský royal safír. Inkluze jsou rozeznatelné pod lupou už od 10x zvětšení. Zde jsou vidět malé jehličky, kterým se také říká hedvábí a jsou charakteristické pravě pro tyto Cejlonské vzácné safíry. Královský safír exponenciálně roste na ceně a svému majiteli se tak rychle hodnotí.

Zde je syntetický safír, vyrobený uměle, který byl vmíchán mezi přírodní a pouhým okem toto majitel nemohl rozpoznat. Bohužel hodnota tohoto safíru je minimální.

Zde vidíme přírodní zahřívaný safír. Jedná se o běžný postup k dosažení krásnější barvy korundu.

Zde jsou charakteristické vrostlice pro safír z naleziště Madagaskaru. Díky příliš tmavé barvě, ale nejsou tak vzácné, jako ty Cejlonské.

Toto je syntetický rubín, pěstovaný v laboratořích. Zde je vidět pravidelná syntetická růstová vrstva v korundu stáčejicí se do oblouku.

Zde je vzácný Cejlonský nezahřívaný safír, nabízený také zde na eshopu ve Zlatnickém domě.

Mohlo by vás také zajímat: Kritéria kvality přírodních safírů

error : ebenit_author
STATUS_IS__APP_RUNNING