Nastavení cookies
Hotovo Přijmout vše

Tajemství zlaté olympijské medaile

Třicáté první letní Olympijské hry skončily a na místě jsou rozhodně gratulace pro všechny české olympioniky, díky kterým Česká republika získala deset olympijských medailí a krásné 43. místo ve světovém žebříčku. Jako obvykle si nejvíc medailí si z brazilského Ria de Janeira odvezli sportovci z USA a to celkem 121 „cenných kovů“. I my ve FOX store jsme samozřejmě poctivě fandili a sledovali výkony nejen českých sportovců. Ale nebyli bychom to my, kdybychom se na olympiádu nepodívali i z trochu jiného úhlu.

Jaká je vlastně cena takových olympijských medailí? Z čeho jsou vyrobené a je zlatá medaile opravdu zlatá? Přesně na tyto otázky jsme hledali odpovědi.

Oceňování olympijských medailí není vůbec jednoduché. Velmi záleží na tom, podle jakých kritérií se oceňování provádí.

Prvním kritériem může být cena materiálu. V tomto případě je cena odvozena podle použitých kovů a cena se tedy může pohybovat od 50 Kč (broznová) do například 13 000 Kč (zlatá).

Další možností je posuzování výrobní ceny medaile. Výrobní cena je v první řadě ovlivněna cenou materiálu. Dále jsou součástí výrobní ceny náklady na návrhy, samotná práce na výrobě a např. i balení. Výrobní cena se může rovnat až 5 000 Kč.

Samozřejmě nejvyšší hodnota olympijské medaile je ta pro sportovce, který jí získal, pro svou vlast a svůj tým.

Velmi často bývají olympijské medaile prodávané na aukcích a peníze získané z prodeje darované na charitu. V tomto případě řešíme cenu tržní nebo sběratelskou. Vzhledem k tomu, že poptávka po koupi olympijských medailí, stále převyšuje nabídku, mohou se ceny pohybovat od 100 000 Kč výš. Důležitým měřítkem pro určení sběratelské ceny je její stáří a také jedinečnost.

A z čeho jsou tedy olympijské medaile vyrobené? Nejcennější tedy zlatá medaile obsahuje 5,5 g zlata, 381,1 g stříbra, což je celých 92,5 % všech použitých materiálů a poslední složkou je měď a to 25,5 g. Celková hmotnost zlaté medaile je 412 g. Obsah stříbrné medaile je 381,1 g stříbra a 30,9 g mědi. Bronzová medaile se vyrábí z 346,3 g mědi, 8,9 g zinku a 1,8 g cínu.
Rozměrově jsou olympijské medaile stejně velké. Průměr 85 mm, tloušťka 7mm, ale váha je rozdílná, a to 375– 412 g.

Samozřejmě ceny ani složení medailí nemění nic na tom, že získání olympijské medaile je vrcholem kariéry každého sportovce, tradicí a trvalou památkou na tvrdou práci, kterou rozhodně vrcholový sport je.

Provozováno na systému Ebenit - Tvorba webu a eshopu.
STATUS_IS__APP_RUNNING